Krajobraz Mazur

Mazury uchodzą za najpiękniejszą krainę nie tylko Polski. Zasługą tego stanu rzeczy jest przede wszystkim piękny krajobraz ukształtowany ponad 14000-15000 lat temu przez cofający się w kierunku Bałtyku lądolód. Pozostawił on po sobie różnej wielkości wzgórza morenowe oraz wielkie bryły lodowcowe, które powoli topniejąc zamieniały się w jeziora.

Zdjęcie znalezione na Plfoto.com

Zdjęcie znalezione na Plfoto.com

Jezior, często połączonych ze sobą kanałami mazurskimi jest około 4000. Uroku krainie mazurskiej dodają liczne zabytki, zarówno te o charakterze sakralnym jak i o charakterze świeckim, takie jak dwory, pałace, zamki. Zasobność wody i znaczna powierzchnia lasów (30%) zapewniają dogodne warunki życia dla różnego rodzaju ptactwa i ssaków gdzie indziej nie występujących. Dlatego też powstały liczne rezerwaty przyrody chroniące zarówno faunę jak i florę.

Mazury to ulubiona baza turystyczna Polaków. Każdy tu może znaleźć coś dla siebie. Mazury reprezentują w tym roku Polskę w Światowym Plebiscycie na Nowe 7 Cudów Natury, bo przecież nasze Mazury to cud natury.

Zimowe atrakcje sportowe na Mazurach
Mazury – raj przyrodników

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Portal turystyczny © 2014-2017 - Zakaz kopiowania artykułów. Frontier Theme